הלכות חנוכה תשע"ה

 

 

הרמב"ם מתאר את צביונו של חנוכה:

ומפני זה התקינו חכמים שבאותו הדור שיהיו שמונת הימים האלו שתחלתן מליל חמשה ועשרים בכסלו ימי שמחה והלל ומדליקין בהן הנרות בערב על פתחי הבתים בכל לילה ולילה משמונת הלילות להראות ולגלות הנס, וימים אלו הן הנקראין חנוכה והן אסורין בהספד ותענית כימי הפורים, והדלקת הנרות בהן מיצוה מדברי סופרים כקריאת המגילה (הל' חנוכה ג, א).

ימי החנוכה הם ימי שמחה והלל, ויש מצווה אחת ייחודית בימים אלו – להדליק את הנר – כדי לגלות את הנס ולהראותו.

 

ימי שמחה והלל כיצד?

בחנוכה אין מצוות 'משתה', ולכן אין חובה לעשות סעודה בחנוכה. ואולם הרמ"א (תרע, ב) כותב: 'יש קצת מצוה בריבוי סעודות משום שבאותם ימים הייתה חנוכת המזבח'. לכן טוב לארגן מסיבות משפחתיות הכוללות סעודה של ממש. ונוהגים לאכול מאכלי חלב, לפי שהנס נעשה על ידי חלב.

 

עשיית מלאכה – נוהגות הנשים שלא לעשות מלאכה בזמן שהנרות דולקים. כאשר ניתן בנרות שמן בכמות רבה, והם דולקים יותר מחצי שעה, אפשר להקל שלא תיעשה מלאכה רק במשך חצי השעה הראשונה (תרע ,א). ראוי ונכון לעשות פעילות חינוכית במסגרת משפחתית לאחר הדלקת הנרות, הכוללת שירה, לימוד היסטוריה, הלכות ומנהגי חנוכה.

 

נרות חנוכה

במה מדליקים – כל השמנים כשרים ומצווה מן המובחר להדליק בשמן זית, שבו נעשה הנס. סדר העדיפויות: שמן זית, שאר שמנים, נר שעווה (תרעג, א).

כמות השמן – יש לתת שמן שיבער לפחות חצי שעה אחר צאת הכוכבים, ולכן מי שמדליק לפני צאת הכוכבים צריך לשים כמות של שמן (או נר גדול) שתספיק להדלקה של לפחות חצי שעה אחר צאת הכוכבים.

זמן הדלקה – תחילת הזמן – מנהג הגר"א על פי הרמב"ם – תחילת שקיעת החמה (בערך 16:40)

שולחן ערוך (תרעב, א) – צאת הכוכבים (בערך 17:05).

להלכה, כדי לצאת כל השיטות עדיף להדליק לפני תפילת ערבית, כעשר דקות לפני צאת הכוכבים, ולשים כמות גדולה של שמן כדי שהנר ידלק לפחות חצי שעה לאחר צאת הכוכבים. חשוב להקפיד על הדלקת נרות בזמן.

משתדלים לחזור מוקדם – בימי חנוכה יש להשתדל לקצר את יום העבודה ולהגיע מוקדם יותר. מי שנאלץ באופן חריג לחזור באחד מימי חנוכה בשעה מאוחרת מאוד, עדיף שאשתו (כמובן בהסכמתה) תברך ותדליק את הנרות בזמן. לאחר שחוזר לביתו אין הוא צריך לחזור ולהדליק.

סוף הזמן – יש להקפיד להדליק עד חצי שעה מצאת הכוכבים, ובדיעבד יכול להדליק כל הלילה (תרעב, ב). משפחה שתגיע מאוחר בלילה יכולה להדליק נרות בזמן ההגעה. רצוי ונכון לתכנן את זמן היציאה מן הבית למסיבות המשפחתיות לאחר שהודלקו הנרות בבית. כאשר צריכים לצאת עוד לפני השקיעה למקום רחוק ויחזרו בשעה מאוחרת, עדיף להדליק את הנרות כבר מפלג המנחה (בערך 15:45) ולשים כמות גדולה של שמן שתספיק עד לאחר חצי שעה לאחר צאת הכוכבים מלהשאיר את הדלקת הנר לשעת ההגעה המאוחרת של בני המשפחה. בכל מקרה צריך להקפיד להניח את הנרות במקום בטוח, שחלילה לא תתרחש שרפה. אם לא עשו כך ידליקו בהגיעם לביתם, אפילו בשעה מאוחרת בלילה.

 

הדלקת נרות חנוכה בשבת חנוכה

ערב שבת – מדליק נרות חנוכה ולאחר מכן ידליק נרות שבת. אין להקדים את הדלקת נר חנוכה לפני זמן פלג המנחה (בערך 15:40), אלא להדליק את הדלקת נרות חנוכה סמוך לזמן הדלקת נרות של שבת.

מוצאי שבת – יש אומרים שידליק נר הבדלה ולאחר מכן נר חנוכה ויש אומרים להפך, וכל אחד ינהג כמנהג אבותיו (באור הלכה תרפא ד"ה מדליקין).

 

נערים ונערות הלומדים בפנימייה ונמצאים מחוץ לבי,ת או חיילים ובנות שירות לאומי

למנהג אשכנז, שכל אחד מבני הבית מדליק, להלכה הבנים והבנות הנמצאים מחוץ לבית מדליקים ומברכים לעצמם.

למנהג ספרד, שרק בעל הבית מדליק ומברך, הילדים שנמצאים מחוץ לבית יוצאים ידי חובה בהדלקה שבבית. המעוניינים יכולים להדליק בלי ברכה (יחוה דעת ו, מג).

 

אורחים שהתארחו לשבת

משפחה שהתארחה לשבת תדליק את הנרות ביום שישי בבית שבו היא מתארחת. גם במוצ"ש תדליק בבית מארחם אף על פי שמתכוונים לחזור לביתם בלילה מאוחר יותר. במקרה זה טוב שימתינו ויאכלו ארוחת ערב, ולא ייסעו מיד לביתם. אם האורחים מעוניינים לחזור לביתם מיד עם צאת השבת, ובמיוחד כאשר ביתם קרוב, נראה שעדיף שידליקו בביתם.

 

חייל מילואים או נסיעה מחוץ לבית

מי שנאלץ לנסוע מביתו יוצא ידי חובה בהדלקת הנרות של אשתו בבית, אולם טוב להדר ולהשתדל להדליק בברכה במקום שבו הוא נמצא. לכן ראוי לתאם שההדלקה הנעשית על ידו מחוץ לבית תתבצע לפני מועד ההדלקה בביתו.

 

טיולים בחנוכה

ימי חנוכה הם ימים טובים לטיולים משפחתיים בזמן שהילדים בחופש. רצוי לישון באכסניות ובבתי הארחה על מנת שנוכל להדליק נר חנוכה. מהפסיקה עולה שנר חנוכה מדליקים בבית ואי-אפשר לפי רוב הפוסקים להדליק בשטח במקומות פתוחים.

חיילים בשטח הישנים באוהלים מדליקים בברכה. כמובן צריך להיזהר שלא תהיה שרפה ובה בעת שהנרות יכולים להישאר דלוקים ואינם כבים מחמת הרוח.

ברכה על לביבות (לאטקעס) – עשויות מתפוחי אדמה מרוסקים, וברכתן בורא פרי האדמה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

עוד בקטגוריה

[kipa_sub_cat]

רשימת התפוצה

רוצות לקבל עדכונים על הנעשה במדרשה? הזינו את כתובת הדוא"ל שלכם בתיבה והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו