אי אמון במערכת המשפט – ספק פקוח נפש ציבורי- הרב מאיר נהוראי

יום עצוב הלב כבד בשעה שראש ממשלת ישראל חשוד בעבירות חמורות.

ניתן לדון האם הוא יכול להמשיך לכהן במידה והחוק מאפשר לו. ניתן לדון  האם השמועות שהופצו במהלך השנים פגעו בהליכים. ירדו הרבה קבים של שנאה ומחלוקת סביב פרשיות ראש הממשלה. אבל בשורה התחתונה ישנן מערכות שהן מפקחות על יושרם של אנשי ציבור ואל לנו לפגוע בהן. הנזק הוא עצום וכל פגיעה בסמכותם פירושו פגיעה בסדר הציבורי.

ירידת האמון בבתי משפט בשנים האחרונות היא תופעה שצריכה להדיר שינה מעיני כל אזרח החפץ לחיות במדינה מתוקנת, בין שהוא שופט, עורך דין או מתדיין. ההשערות השונות שהצביעו על הפוליטיזציה של בית המשפט העליון כסיבה העיקרית לירידת האמון בבתי המשפט אינן בהכרח משכנעות. אולם כעת אנו ניצבים אל מול בעיה קשה יותר ערכאות השיפוט והביקורת נמצאות תחת שבט הביקורת של מי שאמון עליהם דהיינו הממשלה והעומד בראשה. הפגיעה במערכת המשפט על ידי ראש הממשלה עלולה להביא אותנו לאסון חברתי שכן ייפגעו מערכות האכיפה והמשפט וכל אחד ינהג כרצונו וירגיש נרדף בעת שייתפס בקלונו.

חכמי ישראל לדורותם סברו ,שהמשפט הפלילי מופקד בידי ערכאות אזרחיות  ולכן  פגיעה במעמדם אסור גם הלכתית. איני רוצה לחרוג מסמכותי ולייעץ לראש הממשלה מה לעשות אולם עלינו לדחות בשאט נפש כל פגיעה במוסדות שמפקחות על הסדר הציבורי. פגיעה במוסדות היא פקוח נפש ציבורי. אסור שאהדה כלפי אדם ויהיה תפקידו אשר יהיה תקלקל את השורה ותגרום לפגיעה במוסדות הצדק של המדינה.

קישור לכתבה

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בקטגוריה

רשימת התפוצה

רוצות לקבל עדכונים על הנעשה במדרשה? הזינו את כתובת הדוא"ל שלכם בתיבה והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו